Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą (przewlekłą) chorobą, która powoduje stany zapalne stawów. Zapalenie może być tak poważne, że wpływa na wygląd i funkcjonowanie stawów i innych części ciała. W dłoni RA może powodować deformacje stawów palców. To sprawia, że ​​poruszanie rękami jest trudne. Guzki, zwane guzkami reumatoidalnymi, mogą tworzyć się w dowolnym miejscu w ciele.

Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (JRA) jest formą zapalenia stawów u dzieci w wieku 16 lat i młodszych. Powoduje stan zapalny i sztywność stawów trwający dłużej niż 6 tygodni. W przeciwieństwie do dorosłych RA, które trwa całe życie, dzieci często wyrastają z JRA. Ale choroba może wpływać na rozwój kości u rosnącego dziecka.

Co powoduje reumatoidalne zapalenie stawów?
Dokładna przyczyna RA nie jest znana. RA jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Oznacza to, że układ odpornościowy organizmu atakuje własne zdrowe komórki i tkanki. Powoduje to zapalenie w stawach i wokół stawów. Może to spowodować uszkodzenie układu kostnego. RA może także uszkadzać inne narządy, takie jak serce i płuca. Naukowcy uważają, że czynnikiem mogą być niektóre czynniki, w tym dziedziczność.

RA najczęściej występuje u osób w wieku od 30 do 50 lat, ale może wystąpić w każdym wieku. Zdarza się częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów?
Stawami najczęściej dotkniętymi przez RA są ręce, nadgarstki, stopy, kostki, kolana, ramiona i łokcie. Choroba często powoduje stan zapalny w tych samych obszarach po obu stronach ciała. Objawy mogą zacząć nagle lub powoli w czasie. Objawy każdej osoby mogą się różnić i mogą obejmować:

Ból
Sztywność, szczególnie rano
Obrzęk stawów
Zmniejszony ruch
Ból, który jest gorszy przy ruchu stawów
Guzy nad małymi stawami
Problemy z wykonywaniem codziennych czynności (ADL), takie jak wiązanie butów, otwieranie słoików lub zakładanie koszul
Problemy z chwytaniem lub szczypaniem rzeczy
Zmęczenie i brak energii (zmęczenie)
Gorączka okazjonalna
Objawy te mogą wydawać się innymi chorobami. Zawsze patrz na swojego dostawcę opieki zdrowotnej w celu ustalenia diagnozy.

Jak rozpoznaje się reumatoidalne zapalenie stawów?
Diagnozowanie RA może być trudne we wczesnych stadiach. Dzieje się tak dlatego, że objawy mogą być bardzo łagodne, a objawów choroby nie można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim lub w badaniach krwi. Twój pracownik służby zdrowia przejmie Twoją historię medyczną i przeprowadzi badanie lekarskie. Można również wykonać testy, takie jak:

RTG. Ten test wykorzystuje niewielką ilość promieniowania do tworzenia obrazów wewnętrznych tkanek, kości i narządów na filmie.
Aspiracja wspólnego. W tym teście pobierana jest niewielka próbka płynu z obrzękniętego stawu. Robi się to w poszukiwaniu oznak infekcji lub dny moczanowej.
Biopsja guzka. Próbki tkanek są pobierane w celu zbadania pod mikroskopem. Pomaga to w sprawdzeniu raka lub innych nieprawidłowych komórek.
Badania krwi. Te testy są wykonywane w celu znalezienia pewnych przeciwciał, zwanych czynnikami reumatoidalnymi, cyklicznymi cytrulinowanymi przeciwciałami i innymi oznakami RA.
USG lub MRI. Te testy obrazowania mogą wykryć uszkodzenie kości i stan zapalny.
Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów?
Twój dostawca opieki zdrowotnej opracuje dla Ciebie najlepsze leczenie na podstawie:

Ile masz lat
Twój ogólny stan zdrowia i historia medyczna
Jak bardzo jesteś chory
Jak dobrze radzisz sobie z pewnymi lekami, terapiami lub terapiami
Jeśli twój stan się pogorszy
Twoja opinia lub preferencje
Nie ma lekarstwa na RA. Celem leczenia jest często ograniczenie bólu i stanów zapalnych oraz zapewnienie funkcji. Możesz mieć 1 lub więcej rodzajów zabiegów. Leczenie może obejmować:

Leki. Niektóre leki mogą być stosowane w celu łagodzenia bólu. Niektóre są używane do leczenia stanów zapalnych. Inni mogą przyczynić się do spowolnienia choroby. Leki powinny być zarządzane przez reumatologa. To jest lekarz, który specjalizuje się w zapaleniu stawów i chorobach reumatycznych. W celu sprawdzenia, w jaki sposób leki wpływają na komórki krwi, wątrobę i nerki, konieczne mogą być regularne badania krwi.
Szyny. Można użyć szyn w celu ochrony stawów i wzmocnienia słabych stawów.
Fizykoterapia. Fizjoterapia może być stosowana w celu zwiększenia siły i ruchu dotkniętych obszarów.
W niektórych przypadkach operacja może być opcją, jeśli inne metody leczenia nie działają. Operacja nie leczy RZS. Pomaga korygować deformacje spowodowane przez chorobę. Po operacji, RA może nadal powodować problemy. Możesz nawet potrzebować więcej operacji. Naprawa lub rekonstrukcja połączenia może być wykonana na wiele sposobów, w tym:

Czyszczenie chirurgiczne. Ta operacja usuwa zapalne i chore tkanki w rękach, aby pomóc w zwiększeniu funkcji.
Wymiana stawu (artroplastyka). Ten rodzaj zabiegu może być stosowany w przypadkach ciężkiego zapalenia stawów ręki. Można to zrobić dla starszych osób, które nie są tak aktywne. Wymiana stawu może zmniejszyć ból i pomóc w zwiększeniu funkcji stawów. Podczas zabiegu staw, który został zniszczony przez chorobę, zostaje zastąpiony sztucznym stawem. Nowe złącze może być wykonane z metalu, plastiku lub gumy silikonowej. Lub może być zrobiony z twojej własnej tkanki, takiej jak ścięgno z innej części twojego ciała.
Połączenie zespolone. W tym zabiegu usunięto staw, a oba końce kości połączono ze sobą. To sprawia, że ​​jedna duża kość bez stawu. Zwykle robi się to na pacjentach z zaawansowanym RZS. Po zespoleniu kości zrośnięte połączenie nie może się poruszyć.
Powikłania reumatoidalnego zapalenia stawów
Ponieważ RA uszkadza stawy w czasie, powoduje pewną niepełnosprawność. Może powodować ból i problemy z ruchem. Możesz być mniej zdolny do wykonywania codziennych czynności i zadań. Może to również prowadzić do problemów, takich jak depresja i lęk.

RA może również wpływać na wiele niepołączonych części ciała, takich jak płuca, serce, skóra, nerwy, mięśnie, naczynia krwionośne i nerki. Te powikłania mogą prowadzić do ciężkich chorób, a nawet śmierci.

Życie z reumatoidalnym zapaleniem stawów
Nie ma lekarstwa na RA. Ważne jest jednak, aby utrzymać dobrą pracę stawów, zmniejszając ból i stan zapalny. Opracuj plan leczenia u swojego dostawcy opieki zdrowotnej, który obejmuje lekarstwa i fizykoterapię. Pracuj nad zmianami stylu życia, które mogą poprawić jakość Twojego życia. Zmiany stylu życia obejmują:

Aktywność i odpoczynek. Aby zmniejszyć stres na stawach, przełącz się między aktywnością a odpoczynkiem. Może to pomóc chronić stawy i zmniejszyć objawy.
Korzystanie z urządzeń wspomagających. Laski, kule i chodziki pomagają utrzymać stres w niektórych stawach i poprawić równowagę.
Używanie sprzętu adaptacyjnego. Reachers i grabbery pozwalają zwiększyć zasięg i zmniejszyć wysiłek. Środki opatrunkowe pomagają ubrać się łatwiej.
Zarządzanie wykorzystaniem leków. Leki stosowane w tym stanie mają pewne ryzyko. Skontaktuj się ze swoim pracownikiem opieki zdrowotnej, aby stworzyć plan zmniejszenia tego ryzyka.
Szukam wsparcia. Znajdź grupę wsparcia, która może pomóc w radzeniu sobie z efektami RA.
Kiedy powinienem zadzwonić do mojego pracownika służby zdrowia?
Poinformuj swojego dostawcę opieki zdrowotnej, jeśli objawy nasilają się lub pojawiają się nowe objawy.

Kluczowe punkty dotyczące reumatoidalnego zapalenia stawów
RZS to choroba długotrwała (choroba przewlekła), która powoduje zapalenie stawów.
RA może również wpływać na wiele nierozłącznych obszarów, takich jak płuca, serce, skóra, nerwy, mięśnie, naczynia krwionośne i nerki.
RA może powodować deformacje stawów palców, utrudniając ruch.
Stawami najczęściej dotkniętymi przez RA są ręce, nadgarstki, stopy, kostki, kolana, ramiona i łokcie.
Objawy mogą obejmować ból stawów, sztywność i obrzęk; zmniejszony i bolesny ruch; guzki na małych stawach; i zmęczenie lub gorączka.
Następne kroki
Wskazówki, które pomogą Ci w pełni skorzystać z wizyty u Twojego lekarza:

Poznaj powód swojej wizyty i tego, co chcesz.
Przed wizytą napisz pytania, na które chcesz odpowiedzieć.
Zabierz ze sobą kogoś, aby pomógł ci zadawać pytania i pamiętaj, co mówi Twój dostawca.
Podczas wizyty zapisz nazwę nowej diagnozy oraz wszelkie nowe leki, terapie lub testy. Zapisz również wszelkie nowe instrukcje, które daje ci Twój dostawca.
Dowiedz się, dlaczego został przepisany nowy lek lub sposób leczenia i w jaki sposób ci to pomoże. Wiesz również, jakie są skutki uboczne.
Zapytaj, czy twój stan można leczyć na inne sposoby.
Dowiedz się, dlaczego zalecany jest test lub procedura i jakie mogą być wyniki.
Wiedz, czego możesz się spodziewać, jeśli nie zażyjesz leku lub nie wykonasz testu lub procedury.
Jeśli masz wizytę kontrolną, zapisz datę, godzinę i cel tej wizyty.
Dowiedz się, jak możesz skontaktować się ze swoim dostawcą, jeśli masz pytania.