Często zadawane pytania na temat reumatoidalnego zapalenia stawów

Jaka jest różnica między reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) a chorobą zwyrodnieniową stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje obrzęk, sztywność, ból i utratę funkcji w stawach. Choroba zwyrodnieniowa stawów, najczęstsza postać zapalenia stawów, to rozpad chrząstki stawowej, po której następuje zapalenie wyściółki w stawie i zwykle powoduje ból stawów i ograniczony ruch dotkniętego stawu.

Co powoduje RA?

Reumatoidalne zapalenie stawów często jest spowodowane czynnikami środowiskowymi, czynnikami genetycznymi lub ich kombinacją. Czynniki te powodują nieprawidłową reakcję autoimmunologiczną. Niektóre geny lub defekty układu odpornościowego mogą powodować przewlekłe stany zapalne i są związane z wystąpieniem RZS. Ponadto niektóre bakterie lub wirusy mogą zwiększać podatność na RA.

Co zwiększa ryzyko RA?

Osoby z predyspozycjami genetycznymi, zwłaszcza kobiety, które są ciężkimi lub długotrwale palącymi, są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jakie są objawy RA?

Na początku reumatoidalnego zapalenia stawów objawy mogą obejmować ból stawów lub sztywność, która jest symetryczna, co oznacza, że ​​dotyka tego samego stawu po obu stronach ciała, jest widoczna rano i trwa co najmniej pół godziny. Ponadto, stawy mogą być zdeformowane, czerwone, ciepłe lub spuchnięte. Łagodna gorączka, zmęczenie i utrata apetytu mogą również towarzyszyć wczesnemu RA. W miarę postępu RA może powodować komplikacje w innych częściach ciała, w tym w sercu i płucach.

W jaki sposób diagnozuje się RA?

RA charakteryzuje się co najmniej jednym obrzękiem lub tkliwym stawem lub historią obrzękniętego stawu. W diagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów lekarz sprawdzi objawy i historię medyczną pacjenta, a także zleci badania krwi lub testy obrazowania, takie jak prześwietlenia rentgenowskie, w celu zbadania choroby autoimmunologicznej i wykluczenia innych stanów, które mają podobne objawy. Po zdiagnozowaniu leczenie powinno rozpocząć się natychmiast, aby zmaksymalizować wyniki, zmniejszyć ryzyko uszkodzenia stawów i spowolnić postęp choroby.

Jakie terapie oprócz leków mogą być stosowane w leczeniu RZS?

W tej chwili nie ma lekarstwa na RA. Aktualne opcje leczenia mają na celu złagodzenie bólu, zmniejszenie stanu zapalnego, spowolnienie uszkodzenia stawów i poprawę funkcji stawów. Poza lekami, równowaga pomiędzy odpoczynkiem a ćwiczeniami jest korzystna w łagodzeniu zapalenia stawów i bólu. Lekki trening siłowy lub fizykoterapia może również pomóc w utrzymaniu siły i elastyczności mięśni, a także zachować mobilność stawów. Kontrola masy ciała, zdrowa dieta, w tym środki zmniejszające i zwalczające stany zapalne, zmniejszające stres i ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie lub pływanie, mogą również pomóc w leczeniu RA. W ciężkich przypadkach można zalecić operację wymiany stawu i rekonstrukcji ścięgien.